منوی اصلی
نظرسنجی
نظر سنجی


خبرنامه
سایت های مرتبط
ستاد سرمایه گذاری استان همدان
سال 1399، سال «جهش تولید» ................... ثبت نام از کلیه سرمایه گذاران و مجریان طرحهای نیمه تمام، غیر فعال و طرحهای توسعه ای استان................آمادگی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان همدان جهت مشاوره و تسهیل صدور مجوزها از طریق نمایندگان تام الاختیار........................سرمایه گذاران محترم در صورت داشتن هرگونه اعتراض نسبت به مراحل صدور مجوز فعالیت و بهره برداری می توانند اعتراض خود را کتبا به دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری استان اعلام نمایند.......

{کاروانسرای فرسفج}

کاروانسرای فرسفج تویسرکان در کنار جاده قدیمی که آن نیز در زمان صفویه احداث گردیده بود، ساخته شده است و از راه های مواصلاتی مهم محسوب می شود و پایتخت را به سرحداتغربی متصل می کند. این جاده تا یک قرن پیش دایر و مورد استفاده کاروانیان قرار داشته و تا پنجاه سال پیش نیز بیشتر قسمت های این بنا سالم و پابرجا بوده ولی طی نیم قرن اخیر تدریجاً متروک گردیده است . کاروانسرای فرسفج با اضلاعی در حدود 65 متر به مساحت تقریبی 4000 مترمربع متشکل از یک محوطه بزرگ مربع شکل می باشد که گرداگرد آن اتاق های متعدد متصل به هم با ایوان ها و فرش اندازهایی مناسب برای اقامت مسافرین بوده و به موازات جبهه های شمالی و شرقی و غربی حیاط در کاروانسرا سه ردیف اصطبل وجود داشت.در این کاروانسرا همچنین انبارهای متعدد برای ذخیره و نگهداری علوفه ساخته شده بود . کلیه قسمت های بنا از آجر ساخته شده و با داشتن دیوار های قطور و سقف های طاق ضربی آجری از استحکام فوق العاده ای برخوردار بوده است . از سوی دیگر در چهارگوشه آن برج های آجری استوانه ای ساخته شده که بدنه آن با آجرهای تراشیده و ظریفی پوشیده شده است . بنای مذکور علاوه بر اینکه محل مناسبی برای بیتوته مسافران محسوب می شد ، وجود برج و بارو موجب این تصور است که احتمالاً جنبه نظامی نیز داشته است . در داخل بنا نیزدر قسمت فوقانی برج ها چند ردیف آجرکاری کنگره شکل اجرا شده است و نیز در سطح جانبی و سقف های بهار خواب ها و ایوان های جلوی حجرات آجرکاری ظریف به چشم می خورد. در لبه پشته بام گرداگرد کاروان سرا بطرف خارج و در هر 70 متر ناودان هایی از سنگ سفید کار گذاشته بودند . مدخل و سردر ورود با چند ردیف طاق جناغی شکل و ردیف هایی از تزئینات آجری ساخته شده و در این قسمت محوطه مدوری وجود دارد که سقف گنبدی آن را با ردیف های منظم آجر پوشانده اند .این بنای تاریخی به شماره 1970 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است .


{آرامگاه حیقوق نبی}


حَیقّوق  نبی(عبری: חֲבַקּוּק به معنی در آغوش می‌گیرد) از پیامبران بنی‌اسرائیل و معاصر با دانیال نبی  است که حدود ۷۰۰ قبل از میلاد زندگی می‌کرده و در زمان پادشاهی کوروش بزرگ به ایران مهاجرت و در تویسرکان ساکن شده و در همین شهر مُرده‌است. در تویسرکان آرامگاهی برای او برپا شده‌است. وی نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده‌است.حدود سال ۵۹۰ قبل از میلاد، بخت النصر پادشاه کلده به اورشلیم حمله کرد و گروهی از یهودیان را به قتل رساند و نزدیک به بیست هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل پایتخت کلده که نزدیک بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد. حیقوق نبی در بین این زندانیان بود و مدت طولانی در زندان به سر برد. در سال ۵۴۸ قبل از میلاد، کورش بزرگ پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی لشکریان کلده را شکست داد و بابل را تصرف کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادرنمود. پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حبقوق پیامبر به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان  ساکن شد.آرامگاه حیقوق نبی در تویسرکان طی قرون متمتدی چندین بار بازسازی شده‌است. این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران محسوب می‌شود.


{آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی}

میرزا محمد رضی معروف به میررضی آرتیمانی از شاعران و عارفان مشهور زمان صفویه است که در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری در روستای آرتیمان از توابع تویسرکان بدنیا آمد.نام او سید محمد و تخلصش «رضی» است.میر رضی در سال ۱۰۳۷ هجری قمری (۱۰۰۵ش)دیده از جهان فرو بست او را در محل خانقاهش ،در تویسرکان بخاک سپردند.


{قلعه اشتران}


قلعه اشتران، قلعه ای نظامی بوده، که در مجاورت روستای اشتران و 18 کیلومتری شهر تویسرکان قرار گرفته. این قلعه مشرف به قله خان گرمز و در مسیر جاده قدیمی همدان ـ تویسرکان (از طریق گنجنامه) بنا شده است، که با وجود گذشت زمان هنوز هم تا حدودی پا برجاست. وجود قلعه اشتران و قلعه دختر شهرستانه در مسیر جاده شاهی، نظامی بودن جاده و اهمیت آن را در گذشته بیان میکند. سنگ نوشته ای نیز به خط کوفی، به ابعاد 1*5/0 متر داخل مسجد روستای اشتران نگهداری می شود، که قدمت آن به سال سوم هجری می رسد.

 


{چنار مسجد باغوار}

 چنار مسجد باغوار در تویسرکان با 2 هزار سال قدمت یکی از کهن سال ترین درختان ایران است .این درخت که درکنار مسجدی از دوران زندیه کاشته شده 35 متر ارتفاع دارد .این چنار در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسیده و زیر نظر میراث فرهنگی نگهداری و حفاظت می شود.وجه تسمیه باغوار نشأت گرفته از باغی است که در همین محل به نام باغوار بوده و این چنار به یادگار از آن باغ به جای مانده است .


{منطقه حفاظت شده خانگرمز}

 پناهگاه شکار ممنوع خان گرمز، منطقه ای است با الکوسیستم کوهستانی، که نام خود را از کوهی به همین نام گرفته است و محدوده ای قله مخروطی شکل خان گرمز، با چشم اندازی زیبا و ارتفاع 2853 متر از سطح دریا، در 34 کیلومتری غرب تویسرکان و جنوب غربی رشته کوه الوند و شرق دشت اسدآباد قرار گرفته است، که راه دسترسی آن از طریق جاده تویسرکان به کنگاور و جاده فرعی روستاهای و لاشجرد و کنجوران علیا فراهم می باشد این منطقه از لحاظ پوشش گیاهی و تنوع گونه های گیاهی و مرتعی و منابع تغذیه ای وحوش بسیار غنی است و عمدتاً از نوع گون و بله گوش هستند و سایر گیاهان عبارتند از: گندمیان، علف باد بزنی، کاکوتی، علف گوسفند، فرفیون و.... شش رشته چشمه دائمی و یک سرآب در دل کوه منابع آب خان گرمز و آب شرب وحوش را جهت احداث آبشخور فراهم نموده است. با توجه به برخورداری این منطقه از شرایط و عوامل زیستی مناسب حیات وحش، از جمله: دور بودن از مسیر جاده اصلی، محصور بودن جبهه شمالی آن توسط رشته کوه الوند و منابع آب کافی، جمعیت جانوری قابل توجهی را در خود جای داده است و مهمترین زیستگاه کل و بز وحشی، قوچ و میش استان به شمار می رود سایر وحوش عمده موجود در این منطقه عبارتند از:

الف- پستانداران شامل: بز و پازن، گربه وحشی، کفتار، گورکن، سمور، گرگ معمولی، گرگ سیاه، روباه، خرگوش، شغال و سنجاب نقره ای.

ب- پرندگان بومی و مهاجر شامل: عقاب طلایی، کبک، تیهو، اکراس، کبوتر، غاز خاکستری، کوکره، اگرات، قرقی، باقرقره، کلاغ نوک سرخ، کلاغ نوک زرد، سینه سرخ و بالابان.

ج- پرندگان آبزی مهاجر مانند: خروس کولی، حواصیل خاکستری، لک لک، کله سبز، آنقوت، کشیم بزرگ و.... لازم به ذکر است که زمین شناسان، جغرافیدانان، علاقمندان طبیعت وحش و گردشگران می توانند با رعایت مقررات و ظوابط سازمان حفاظت محیط زیست این اکوسیستم را مورد بازدیدهای علمی، آموزشی و تفرجی قرار دهند.


 

امروز
جستجو
دیدنی های استان همدان
انتشارات
پنجره واحد سرمایه گذاری
اپلیکیشن اندروید مرکز خدمات سرمایه گذاری
آمار بازدید کنندگان