منوی اصلی
نظرسنجی
نظر سنجی


خبرنامه
سایت های مرتبط
ستاد سرمایه گذاری استان همدان
سال 1398، سال «رونق تولید» ................... ثبت نام از کلیه سرمایه گذاران و مجریان طرحهای نیمه تمام، غیر فعال و طرحهای توسعه ای استان................آمادگی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان همدان جهت مشاوره و تسهیل صدور مجوزها از طریق نمایندگان تام الاختیار........................سرمایه گذاران محترم در صورت داشتن هرگونه اعتراض نسبت به مراحل صدور مجوز فعالیت و بهره برداری می توانند اعتراض خود را کتبا به دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری استان اعلام نمایند.......

{لالجین}


لالجین یکی از شهرهای شمالی استان همدان است که در بخش لالجین شهرستان بهار واقع شده‌است. سفال، میراث تُرد لالجین است. شهری که شهرتش را مدیون خاک سرخ پربرکتی است که کوزه ها و گلدان های کنج خانه ما، از کوره های تند و گرمش بیرون آمده اند.


{آرامگاه شیخ محمد بهاری}

این آرامگاه در گلزار شهدای شهر بهارمی باشد. حکیم عارف شیخ محمد بهاری متولد 1265 (ه.ق) در شهر بهار فرزند حاج میرزا احمد از عالمان و عرفای طراز اول و از ستارگان  تابناک  آسمان علم و فضیلت و عرفان بوده و زیر نظر استادانی چون مرحوم ملا عباس علی،ملا جعفر و آیت ا... حاج میرزا بروجردی به فراگیری علم پرداخت و در حالی که 32 سال بیشتر نداشت با اخذ درجه اجتهاد به نجف اشرف عازم شد. ایشان در نجف درس آخوند ملا حسین قلی شوندی را فراگرفت و پیوسته ملازم وی بود به طوری که آن مرحوم در مورد ایشا ن می فرمودند: شیخ محمد بهار ی حکیم اصحاب من است.


{کاروانسرای تاج آباد}

این بنای تاریخی دربخش مرکزی و در روستای تاج آباد (رسول آباد سفلی ) ،در کنار جاده همدان – کرمانشاه و بر سر راه زائران اباعبدا... الحسین(ع) قرار گرفته و از کاروانسراهای مهم استان و مربوط به عهد قاجار می باشد. این کاروانسرا با طرح پلان مدور و اتاق های متعدد جهت استراحت مسافران و خرید و فروش اجناس بوده ،از دیگر امکانات آن چاه آب جهت شرب، شستشو و همچنین سیراب نمودن چارپایان می باشد.این کاروانسرا توسط خیرین آن دوره به نامهای بانو جهان قاجار و میرزا علی نقی ساخته شده است.کاروانسرای تاج آباد در تاریخ21/2/76 و به شماره   1872  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


{خانه بنی اردلان}

این خانه در محله قلعه شهر بهار که هسته اولیه این شهر بوده و قدیمی ترین محله در بهار می باشد واقع گردیده ، و متعلق به اخوان بنی اردلان مرحوم ابوالقاسم و مرحوم حاج شیخ عباس بنی اردلان می باشد. این خانه از دو بخش مجزا تشکیل شده که یک بخش آن از مصالح بسیار ساده مانند خشت و چینه و با دیوارهای بسیار حجیم  ساخته  شده است. بخش قدیمی آن (منزل حا ج شیخ عباس) در طبقه همکف دارای فضاهای متعددی از قبیل هشتی،اندرونی و بیرونی، محل نگهداری حیوانات اهلی و دام ، انبار علوفه و همچنین اتاق پخت و پز نان و مهمتر از همه دارای کارگاه  سنتی شیره پزی با وسایل و امکانات جانبی آن می باشد. طبقه اول آن هم جهت سکونت استفاده می شده است. با گذشت زمان با توجه به اینکه این خانه از خانه هائی بوده که مهمانان ویژه ازپایتخت در آن رفت و آمد داشتند، بخش دیگری در کنار همین خانه ساخته می شود(منزل ابوالقاسم ) این خانه در دوره قاجار ساخته شده  که در آن می توان معماری غربی ، تزئینات در نما ، کادر بندی پنجره ها ، ایوان بلند و ... را مشاهده نمود. بعد ها این دو خانه با دیواری از وسط جدا شده اند.  


 

امروز
جستجو
دیدنی های استان همدان
انتشارات
پنجره واحد سرمایه گذاری
اپلیکیشن اندروید مرکز خدمات سرمایه گذاری
آمار بازدید کنندگان